Kuidas onu Endel võsa müües haledalt petta sai

kuidas onu endel võsa müües haledalt petta sai
Võsa ja hakkematerjali müümine oli üha kallinevate energiapuidu hindade tõttu kujunenud aastal 2022. metsaomanikele arvestatavaks tuluteenimise allikaks. Põhjuseks võib pidada seda, et kui aastal 2020. oli hakkepuidu hind 3,5 ~ 7 eurot kuupmeeter, siis 2022. aasta suve keskpaigaks oli hind kerkinud juba 18 ~ 22 euroni.
 
Kiire ja enam kui 300% hinnatõus oli turule meelitanud hulganisti spekulante, kes üritasid metsaomanikelt raiejäätmeid poolmuidu üles osta. Alljärgnevalt toome teieni ühe tõestisündinud loo sellest, kuidas onu Endel tol suvel võsa müütas ja haledalt petta sai.
Onu Endel oli juba mullu suvel koos pojaga otsustanud nende metsamaad läbistava kuivenduskraavi võsast puhtaks raiuda ja lasta see ekskavaatoril üle kaevata. Lisaks veel ühe soojaga krundi teeperved ja kraavipealsed kasvavast võsast ära puhastada.
 
Endli poeg oli juba mitu aastat välismaal tööl käinud ja raha kõrvale pannud, et oma sünnitalu koos 12 hektari metsamaaga üles töötada. Õnneks oli tal endine koolivend abiks võtta, kes oma ettevõttega valla teeääri niitis ja vajadusel ka maaparandusega tegeles.
 
Mõeldud, tehtud ja nii saigi pärast lume sulamist kuivenduskraav üle kaevatud ning teeperved ja kraavipealsed võsast lagedaks tehtud. Naabrimees Ants andis isegi traktori abiks, et lõigatud võsa heinamaa veerele ilusasti hunnikuse vedada.
Naabrimeest hüütakse külavahel Hakke-Antsuks, kuna tal on linnas oma firma, mille peamine tegevusala on hakkepuidu ost ja puiduhakke tootmine. Isegi kohaliku aleviku lasteaed pidi tänu tema puiduhakkele kenasti köetud saama.

Hakke-Ants oli lubanud Endlile, et tuleb enne jaanipäeva ise suurte masinatega kohale ja purustab selleks ajaks ära kuivanud virna laotud võsa hakkeks ning veab selle oma laoplatsile. Raha lubas purustatud puiduhakke puisteruumi eest samuti maksta ja seda tervenisti 20 eurot.

Olnud teine juba võsahunniku üle mõõtnud ja kiitis, et ca 100 kuupmeetrit haket peaks sellest virnast ilusasti saama.

virnastatud võsa
Virnastatud võsa | Foto: METSAOST.eu
Ühel päikesepaistelisel märtsikuu hommikul kui Endel kuuri all kohmitses, veeres hoovipeale üks põhjendamatult suur ja puhas linnavurlede auto. Autost väljus lipsustatud härra ja suundus otsejoones Endli poole, endal käsi tervituseks pikalt ees.

Pajatanud esialgu tühjast-tähjast, hakkas võõras äkitsi heinamaa veerel asuva võsahunniku vastu huvi tundma. Kuuldes, et see juba Hakke-Antsule on lubatud, tegi linnahärra omalt poolt ootamatu pakkumise.
Nimelt, lubas võõras Endlile purustatud hakke kuupmeetri eest 25 eurot, mis Hakke-Antsu poolt pakutud 20 eurot suuresti varju jättis.
Endli jaoks oli see igati meeliülendav pakkumine ja võttis vanal mehel isegi põlved erutusest kergelt värisema. Hakke-Antsu sõnul saab võsahunnikust ca 100 kuupmeetrit puiduhaket ja võrreldes võõra pakkumist Antsu pakutuga, tähendaks see sellisel juhul 500 eurot lisaraha.
Väriseva käega kirjutas Endel sealsamas koerakuudi katusel ostu-müügilepingule alla ja võõras lubas peatselt masinatega tagasi olla, et võsahunnik ära hakkida ning puiduhake minema vedada.
Väitis veel, et alles purustamise tulemusel selgub täpne puiduhakke kogus ja selle alusel lubas linnahärra Endlile peale tööde lõppu siinsamas raha peo peale laduda.
hakkepuit
Hakkepuit | Foto: METSAOST.eu
Ühel varasuvisel hommikupoolikul kostus heinamaa poolt masinate müra ja okste raginat. Õhk oli tiine kirbest lepapuu aroomist, mis heinamaa terveks päevaks enese alla mattis. Õhtu saabudes jäi kõik vaikseks ja taaskord vuras Endli hoovile võõra linnahärra mitte enam nii puhas automobiil.
 
Täna oli linnahärra eriti napisõnaline ja teatas otsesõnu, et Hakke-Ants on aferist ja olla Endlile arvestusliku puiduhakke koguse suhtes kärbseid pähe ajanud. Tegelikult oli ta saanud hakkimise tulemusel võsahunnikust 100 kuupmeetri puiduhakke asemel ainult 30 kuupmeetrit.
 
Endel jäi seepeale päris sõnatuks ja vanamehe vasak põlv kippus taaskord värisema ning ähvardas lukust lahti minna. Niisiis märgitigi sealsamas koerakuudi katusel ostu-müügi lepingusse puiduhakke koguseks 30 kuupmeetrit.
Seejärel võttis lipsustatud võõras pintsaku põuetaskust rulli keeratud rahapataka ja luges Endlile peo peale loodetud 2000 euro asemel hoopis 750 eurot. Lõpetuseks patsutas võõras veel Endlit rahulolevalt õlale ja läinud ta oligi.
Kui naabrimees Hakke-Ants õhtul linnast koju sõitis ja Endli heinamaal talle jaanipäevaks lubatud võsahunnikut enam näha ei olnud, oli ta äärmiselt üllatunud. Peatunud Endli aiaväravas, nägi ta vanameest vargsi kardina vahelt välja piilumas.
Kuuldes, millega Endel hakkama oli saanud, puhkes Hakke-Ants esiteks südamest naerma, kuid võttis siis ennast kokku ja ühmas elutargalt: “loll saab kirikus ka peksa”.
Nimelt, oli võõra linnahärra näol tegu Hakke-Antsu konkurendi ja teada-tuntud suliga, kes küll külarahvale ulmelisi kokkuostuhindu kokku luuletab, kuid seejärel hakitud võsamaterjali kogused mitu korda väiksemaks valetab.
puiduhake
Puiduhake | Foto: METSAOST.eu
Selline oli siis üks kahetsusväärne lugu, mille aines on pärit elust enesest. Kuidas selliseid hakkepuidu vahendajaid vältida ja nende salakavalaid plaane läbi näha?
 
Omalt poolt soovitame uurida esmalt kokkuostja tausta. Esmase info leiab hakkefirma kodulehelt, kus võiks olla välja toodud ettevõtte kontaktisikud ja tegevusalad. Juhul kui taustauuringuks aega ei ole, võib turvaliseks lahenduseks olla metsafirmade metsaoksjon, kus on võimalik hakkematerjali müüa hakkefirmade enampakkumisel.
 
Parima kokkuostuhinna tagab hakkefirma, millel on olemas tehnika, et kasvavat võsa lõigata ja purustada ning masinad, et see kokkuostupunkti või oma vahelattu vedada.

Hakkematerjali kokkuostuhind sõltub selle sortimendist ja kuivusest. Hakkeks ei sobi võsahunnikud, mis sisaldavad mullaseid juurestikke. Lisaks peaks võsa olema virnastatud tee äärde või kõvema pinnasega laoplatsile, kuhu rasked veokid ohutult ligi pääseksid.
 
Väldi vahendajaid ja teeni hakkematerjali müües õiglast tulu!
hakkepuidu m3 hind
Toome põhjalikus hinnaülevaates teieni viimastel aastatel hakkepuidu turul valitsenud hakkematerjali hinnad ja hinnamuutuste põhjused.
hakkepuidu müük
Võsamaterjali müümine otse hakkefirmale tagab suurima tulu nii kasvava võsa kui ka virnastatud võsamaterjali müügist.