Metsa hind aastal 2021
Metsa hind on viimasel ajal kerkinud, kuna kohalik saetööstus vajab
üha enam kvaliteetset saepalki. Kui paberipuu hind püsib stabiilsena, siis
hakkepuidu ja küttepuude hinnad on aasta alguses pigem langustrendis.
Metsa hind
Metsa hind on 2021. aasta alguses soodne. Täiskasvanud männimetsa hektari hind võib kerkida kuni 25000 euroni, lehtpuumetsad 16000 euroni.
Metsamaterjali hinnad on peale 2020. aasta novembris toimunud mõningast hinnatõusu stabiliseerunud.
Eelmisel aastal rekordtasemele jõudnud männipalgi hind võib lähiajal mõnevõrra langeda. Seevastu kuusepalgi hind on 2021. aasta alguses natukene tõusnud.
Kuna inimesed on olnud sunnitud viimasel ajal rohkem kodus viibima, siis keskendutakse üha rohkem oma elukvaliteedi parandamisele. Seetõttu on saematerjali nõudlus kasvanud ja tootjate laomahud vähenenud.
Seega on kvaliteetse saepalgi nõudlus turul suur ja hinnad laes. Lehtpuu saepalgina hinnatakse haava, kase ja lepapakku.
Uuendatud: 08.01.2021

Metsamaa hind
Metsamaa hind võib aastate lõikes kõikuda. Metsamaa keskmine hind jäi aastatel 2017.-2019. 4000 euro ja 6000 euro vahele. Siinjuures tuleks arvestada seda, et statistikasse on kaasatud ka vähemväärtuslikud (raiutud) metsamaad, mis raiumata metsamaa keskmist hektari hinda oluliselt allapoole toovad.
Küpse männimetsaga metsamaa hektar, millel kasvava metsa tagavara on vähemalt 400 tm, maksab kuni 25000 eurot. Sellise tootlikusega männimetsi on Eestis siiski vähe ja teiste metsatüüpide maksimaalne hektari hind osutus oluliselt kesisemaks, ehk siis 16000 euro piirimaile.
Keskmise hinnastatistika allikas: Maa-amet
Metsa hinnad
Küpse metsa hind
Metsa vanus 60+ aastat
Maksimaalne hind:
eurot / hektar
Keskealise metsa hind
Metsa vanus 20-60 aastat
Maksimaalne hind:
eurot / hektar
Noorendiku hind
Metsa vanus 5-20 aastat
Maksimaalne hind:
eurot / hektar
Raiutud metsamaa hind
Metsa vanus ~5 aastat
Maksimaalne hind:
eurot / hektar
Raieõiguse hind
Kasvava metsa hind
Maksimaalne hind:
eurot / tihumeeter
Metsa müük enampakkumise korras
Metsa müümine Eesti suuremate metsafirmade enampakkumisel tagab metsaomanikele õiglase turuhinna ja aitab läbi näha libekeelsete metsavahendajate ostupakkumistest.
METSAOST.eu on vahendajatest vaba metsaportaal, mis aitab metsaomanikul luua otsekontakte reaalsete metsafirmadega, kes kasutavad isiklikku metsatehnikat ja kogemustega tööjõudu.
Meie koostööpartnerid on eestimaisel kapitalil põhinevad metsafirmad, kes kuuluvad vaieldamatult metsaettevõtete koorekihti ja omavad kogemusi juba enam kui 20. aastat. Metsaomanikke teenindatakse terves Mandri-Eestis ning lisaks veel Hiiu- ja Saaremaal.
Tee müügipakkumine: Metsa müük

Millest oleneb metsa hind?
Tasub teada, et maksimaalse tulu teenimise eemärgil müüakse kinnistuid ka tervikuna, kuid pikemas perspektiivis oleks kasulikum müüa vaid metsamaal kasvav mets, ehk siis raieõigus kasvavale metsale. Seeläbi saab metsamaalt tulu teenida korduvalt ja selleks jäetakse võimalus ka järeltulevatele põlvedele.
Metsamaa hind oleneb:
Raieõiguse hind oleneb:
METSAOST.eu

Karo Mets OÜ
Pärnumaa metsafirma

Aarman Puit OÜ
Järvamaa metsafirma

Renlog Eesti OÜ
Tartumaa metsafirma

AS Vestman Mets
Viljandimaa metsafirma

Amest Invest OÜ
Raplamaa metsafirma

Vesmel OÜ
Pärnumaa metsafirma

Saarte Metsamajanduse OÜ
Saaremaa metsafirma

OÜ Raja KT
Puiduhakke tootja

Lumbar OÜ
Puiduhakke tootja

Latesto OÜ
Puiduhakke tootja
Raieõiguse müük enampakkumisel
Raieõiguse müümine metsaraie enampakkumisel garanteerib metsaomanikule metsamaterjali müügist parima hinna ja tagab metsaraie laitmatu kvaliteedi.
METSAOST.eu koondab eestimaiseid metsaettevõtteid, mis kasutavad raietööde teostamiseks ja metsamaterjali transpordiks isiklikku tehnikat ja omavad suurimate kokkuostupunktidega soodsaid koostöölepinguid.
Raieõiguse müümisel sõlmitakse ostja ja müüja vahel raieõiguse võõrandamise leping, millega määratakse metsamaterjali sortimendi hinnad, raietööde teostamise aeg ja kestvus ning raiejärgsed korrastustööd raielangil, kokkuveoplatsil ning vajadusel ka äraveoteedel.
Tee müügipakkumine: Raieõiguse müük

Metsa hinnast
Metsa hind oleneb suuresti selle asukohast. Kui näiteks Harjumaa metsafirma ostab Lõuna-Eestis metsa, siis arvestab ettevõtte logistik kindlasti ka sellega, et kui suureks osutuvad metsatehnika transpordiks tehtavad kulutused. Seetõttu on üsna loogiline, et Harjumaa ettevõtte hinnapakkumine võib olla mõnevõrra madalam kui Lõuna-Eesti ettevõtte oma.
Suurematel metsamajandusettevõtetel on siiski mitu komplekti metsatehnikat, mis töötavad Eesti erinevates maakondades ja reeglina suudetakse konkurentsivõimelist hinda pakkuda üle Eesti.
Hinna kujunemisel määrab rolli kokkuostupunktide kaugus majandatavast metsakinnistust. Olenevalt metsamaal kasvava metsa sortimendist, kvaliteedist ja vanusest, liigitub raiutud metsamaterjal saepalgiks, paberipuuks, 3-meetriseks küttepuuks ja hakkepuiduks. Seega osutub Tartumaal asuvalt raielangilt paberipuu transport sadamatesse oluliselt kulukamaks, kui näiteks Läänemaal.
Metsaomaniku jaoks on esmatähtis koguda konkureerivaid hinnapakkumisi erinevatelt metsaettevõtetelt, kellel on Eesti erinevates piirkondades erinevad logistilised võimekused ja kulumäärad.
Müügipäring
Konkureerivad ostupakkumised ühe hinnapäringuga!
Väldi vahendajaid ning jõua kõigest ühe hinnapäringuga õiglast turuhinda maksvate metsafirmadeni.
Tegu on Eesti metsamajandusettevõtete koorekihiga, kes omavad isiklikku raietehnikat ja aastakümnete pikkust hindamatut kogemust.
Reaalses metsafirmas hinnatakse privaatsust ja isikuandmete kaitset äärmiselt kõrgelt. Metsaomanike ja kinnistute andmeid käsitletakse konfidentsiaalse teabena ning nende töötlemisel tagatakse turvalisus vastaval kehtivatele õigusaktidele.
Metsaraie hind
Metsaraie hind oleneb suuresti puistu vanusest ja raiutava metsamaterjali sortimendist. Tavapäraselt on metsa ülestöötamise hind kuni 20 eurot raiutud metsamaterjali tihumeetri pealt. Hind sisaldab metsaraie teenust ja väljavedu ning metsamaterjali transporti kokkuostupunkti.
Puidusortimendi hinnad on muidugi erinevad aga täiskasvanud männimetsa raie pealt võib metsaomanik teenida kuni 70 eurot tihumeetri eest. Arvestades seda, et viimasel ajal on kvaliteetse saepalgi vajadus meie saetööstustes suur, siis võib seda hinda vägagi reaalseks pidada.
Lisaks männipalgile on 2021. aastal tõusnud ka kuuse- ja kasepalgi hinnad. Siseviimistluses kasutatavate materjalide tootmiseks on hinnas oksavaba haava- ja lepapakk.
Loe lisaks: Metsaraie

Kas metsaoksjon tagab parima hinna?
Internetist leitavate tasuliste oksjonikeskkondade näol on tegu nii-öelda seaduslike vahendajatega, kes teenivad tulu müügitehinguid vahendades. Juhul kui oksjon lõpeb edukalt, avaneb metsaomanikul suurepärane võimalus näidata üles tänulikkust ning loovutada oksjonipidajale oma müügitulust komisjonitasu.
Kuna oksjonikeskkonnad on anonüümsed, siis ei ole metsa müüjal aimugi, kes oksjoni võitjaks osutub. Kas tõesti mõni kodumaine metsafirma, kes pakub kohalikele inimestele tööd ja elavdab seeläbi majandust või siis mõni Skandinaavia fondihaldur, kes tegutseb pigem Rootsi pensionäride huvides.
Massi- ja sotsiaalmeedias võib leida metsaoksjonite korraldajate turundusartikleid, kus lubatakse metsaomanikule metsa müügist pea poole suuremat tulu kui seda otse metsafirmale müües. Argumendina tuuakse välja, et metsafirmadel ei ole aega ega tahtmist metsaomanikega tegeleda või oksjonikeskkonnas tekib pakkujatel hasart jne. Suuremalt jaolt kuuluvad sellised väited siiski huumori valdkonda.
Tegelikkus on aga selline, et kui metsaomanik on nõus oma metsa oksjonikeskkonnas müüma, siis saadab oksjonikorraldaja metsafirmadele märgukirja, et olge nüüd head ja tulge ning ostke see mets meie käest ära.
Kõnealuste väidete valguses tundub äärmiselt kahtlane, et metsafirmad pakuvad metsaomanikule turuhinnast poole väiksemat summat, et seejärel seesama mets oksjonikeskkonnas poole kallimalt üles osta.
Kokkuvõtteks võiks ju öelda, et on täiesti inimliku mugavuse küsimus, kas viia väärtuslik kunstiteos oksjonile ja selle müügihinnast oksjonipidajale mõõdukas vahendustasu loovutada või siis sellele ise soovitud hinnaga ostja leida ning seeläbi maksimaalset tulu teenida.