HAKKEPUIDU MÜÜK
Hakkepuidu müük otse puiduhakke tootjatele garanteerib müüjale hetkel parima hinna turul. Raiejäätmete kokkuost ja kasvava võsa ost on puiduhakke tootjate peamine tegevusvaldkond. Väldi tüütuid vahendajaid ja teeni hakkepuidu müügist õiglast tulu!
Hakkepuidu müük puiduhakke tootjatele
Hakkepuidu müük on viimastel aastatel metsaomanikele üha enam kasumlikumaks osutunud, kuna puiduhakke tarbijate ja tootjate arvukus aina suureneb ning tihe konkurents kergitab ka kokkuostuhindu.
Puiduhakke nõudluse kasv on tingitud suuresti Euroopa Liidu otsusest hakata sulgema kivisöel töötavaid elektrijaamu ning katlamajasid. Lisaks on viimased suhteliselt külmad talved koostootmisjaamade töökoormust oluliselt suurendanud.
Seetõttu on turule lisandunud ka hulganisti vahendajaid, kes üritavad metsaomanikelt esmapilgul vähemväärtuslikku võsa kokku osta, et see siis mõõduka vaheltkasuga tegelikule puiduhakke tootjale edasi müüa.
Kasvava võsa kokkuost parima hinnaga on siiski nende puiduhakke tootjate võimuses, kes omavad isiklikke puiduhakkureid ja toodandu realiseerimiseks vajalikke otselepinguid koostootmisjaamade ning katlamajadega.

Hakkepuidu müümine
Hakkepuidu müümine võib toimuda nii eelnevalt virnastatud võsamaterjali kui ka alles kasvava võsa raieõiguse müügina. Hakkepuidu kokkuost toimub ka raiejäätmete ja võssa kasvanud maade näol.

Kasvava võsa müük
Kasvava võsa müük toimub hakke puisteruumi alusel. Ideaalne võsa hakkepuidu tootmiseks on vähemalt mõne meetri kõrgune ja tüved diameetriga alates 5 cm.

Virnastatud võsa müük
Virnastatud võsa müük toimub puiduhakke mahu (pm3) põhjal. Eelduseks on see, et võsamaterjal on metsast välja toodud ning kogumisplatsil ladustatud.

Raiejäätmete müük
Raiejäätmete müük ebastandardsete tüvede, puuvõrade ja alusmetsa näol võib toimuda nii eelnevalt kokku kogutuna, kuid ka alles kogumist vajavate jäätmetena.

Võsastunud maa müük
Võssa kasvanud rohu- ja põllumaa müük puiduhakke tootjatele tagab nende maade ülestöötamise ning väärtustamise ka tulevikus.
Hakkepuidu kokkuost
Hakkepuidu ja raiejäätmete kokkuost toimub kogu Mandri-Eestis. Eesti suuremad puiduhakke tootjad omavad otselepinguid katlamajadega ja varustavad neid puiduhakkega, mis on tihtilugu meile nii iseenesestmõistetava toasooja tootmisel soojusenergia allikaks.
Hakkepuidu hind
Hakkepuidu hind on 2022. aastal püstitamas uusi hinnarekordeid. Kui viimastel aastatel on metsaomanikule virnastatud võsa hakke puisteruumi eest makstud maksimaalselt 7 ~ 8 eurot, siis hetkel küündivad puiduhakke puisteruumi (pm3) kokkuostuhinnad 12 ~ 13 euroni.
Hinnatõus on tingitud elektri- ja soojusenergia tootmiseks kasutatava puiduhakke nõudluse kasvust ja toorme nappusest. Kardetavasti sellised kokkuostuhinnad suvekuudeks püsima ei jää, kuna soojade ilmade saabudes väheneb nii soojusenergia kui ka elektri tootmine.
Lähtudes eelpool väljatoodust, siis käesoleval aastal oleks metsaomanikul õige aeg teostada erinevaid harvendus- ja valgusraieid. Lisaks tasuks kaaluda sanitaarraiete vajalikkust, et eemaldada metsast vigastatud ja surnud puud. Lisaks soodsale hakkepuidu kokkuostuhinnale suureneb raiete tulemusel ka metsa tootlikus ja väärtus.

Kasvava võsa hind
Kasvava võsa hind oleneb esmalt selle vanusest ja lõigatava materjali diameetrist. Giljotiiniga lõikamiseks oleks ideaalne võsa vanus vähemalt kümmekond aastat ja lõigatava materjali diameetriks viis või rohkem sentimeetrit. Sellistele parameetritele vastav võsa võiks olla mõne meetri kõrgune.
Teiseks oluliseks võsa hinna kujundajaks on selle asukoht lähima kokkuostupunkti suhtes. Transpordikulud osutuvad hakkepuidu hinna kujunemisel tihtilugu vägagi määravaks. Kuna hakkepuidust toodetav puiduhake purustatakse reeglina hakkepuidu kokkuveoplatsil või selle vahetus läheduses on hinna kujunemisel puiduhakke tarnepunkti või vahelao kaugus äärmiselt oluline.
Seetõttu ongi metsaomaniku jaoks esmatähtis koguda konkureerivaid hinnapakkumisi, kuna kokkuostjate logistiline võimekus ja nende lepinguliste lõpptarnijate asukoht on vägagi erinev.
Kasvava võsa hind jääb talvekuudel 5 ~ 7 euro vahemikku metsast väljatoodud võsa hakke puisteruumi (pm3) eest. Suvekuudel kui katlamajade tootmisvõimsused vähenevad, võib hind taaskord langeda 3 ~ 5 euro piirimaile. Võssa kasvanud maa hektari hind jääb 1000 euro kuni 2000 euro vahemikku. Maa müügi korral määrab selle hinna kasvava võsa vanus, kõrgus ja tüvede läbimõõt. Lisaks veel pinnase viljakus ja metsamaa asukoht lähimate kokkuostupunktide ja vaheladude suhtes.
Hakkepuidu hinnapäring
Konkureerivad hinnapakkumised üheainsa hinnapäringuga!
Virnastatud võsa ja raiejäätmete müügi korral proovige hinnapäringus võimalikult täpselt kirjeldada virna mõõtmeid ja millest see valdavalt koosneb. Lisaks ärge unustage lisamast virna asukohta ja kasvava võsa puhul selle katastritunnust.
Kasvava võsa müümisel on tähtis teada, et kui suurel alal planeeritakse võsalõikust läbi viia ja milline on lõigatav sortiment. Võimalusel lisada juurde ka selle vanus, oletatav kõrgus ja keskmine tüvede diameeter.
Lisaks peaks juba eelnevalt läbi mõtlema selle, et kas ja kuidas raskeveokid kogumisplatsile ligi pääsevad. Kuna hakkimisprotsess toimub otse objektil, siis on tähtis, et sealne pinnas võimaldaks veokitel turvaliselt liigelda.
Kasvava võsa kokkuost
Kasvava võsa raieõiguse ost toimub purustatud võsamaterjali puisteruumi (pm3) alusel. Ennem võsalõikusega alustamist lepivad müüja ja ostja raieõiguse võõrandamise lepingus puiduhakke kuupmeetri hinnas kokku.
Hakkepuiduks sobiva võsa lõikus toimub tavaliselt giljotiiniga ja harvemini ka harvesteri lõikepeaga. Lõigatud võsamaterjali toob metsast välja forwarder ja ladustab selle varem ettevalmistatud kogumisplatsil.
Kuna hakkepuidu purustamine toimub laoplatsil, siis peaks pinnas olema sobiv raskeveokitele, mis võsamaterjali purustavad ja transpordivad. Juhul kui maapind rasketehnika ligipääsu ei võimalda, siis virnastatakse võsa äraveoteede lähedusse ja purustatakse sealsamas teeservas.
NB: Sõrmejämedune ja inimesekõrgune võsa giljotiiniga lõikamiseks ei sobi!

Virnastatud võsa hind
Virnastatud võsa hind on teema, mis pakub huvi paljudele metsaomanikele. Kuna hakkepuidu kokkuostjad pakuvad reeglina hinda juba purustatud võsa puisteruumile (pm3), siis on meil endil üsna raske arvestuslikku tulu eelnevalt välja arvestada.
Siinkohal anname metsaomanikele lihtsa nipi, kuidas virnastatud võsa kuupmeetrite alusel välja arvutada arvestuslik puiduhakke puisteruumide maht ja seejärel oletatav tulu virnastatud võsa müügist.
Esmalt peaks teadma seda, et kui mitu kuupmeetrit teil virnastatud võsa on. Selleks korrutame võsavirna laiuse selle pikkusega ja saadud tulemuse korrutame omakorda võsavirna kõrgusega. Näiteks (4 x 15)x 3 = 180 m3.
Eelneva tehte tulemusel saadud võsa kuupmeetrid korrutame nüüd omakorda koefitsendiga 0,2 (180 x 0,2 = 36 pm3). Mida jämedam on virnas ladustatud materjali diameeter, seda kõrgem on ka koefitsent. Tavapärase mõnemeetrise võsa puhul jääb see siiski 0,2 - 0,3 piirimaile.
Praeguseks oleme eelnevate tehete tulemusel saanud teada võsa purustamise tagajärjel toodetava puiduhakke puisteruumide mahu, mis on 36 pm3. Lõpetuseks jääb üle vaid korrutada see puiduhakke kokkuostuhinnaga, mis on 2022. aastal maksimaalselt 13 eurot. Tulemuseks saame 468 eurot puhtalt kätte.