icon-alt

RAIEÕIGUSE OST

Raieõiguse ost ja raieteenused kõikjal üle Eesti. Pakume metsaomanikele kompleksteenust, mis sisaldab alusmetsa puhastamist võsast, puude langetamist ja metsamaterjali kokkuvedu ning transporti lähimasse kokkuostupunkti. Lisaks ümarpuidule, ostame raiejärgselt kokku ka raiete käigus tekkinud raiejäätmed ja töötleme need sealsamas metsamaterjali laoplatsil energiapuiduks.
Väldi vahendajaid ja teeni metsamaterjali müügist õiglast tulu!
raieõiguse ost

Raieõiguse ost ja raieteenused

Raieõiguse ost ja raietööde kompleksteenus, nii kännuhinnaga kui ka kotihinnaga. Kompleksteenuse tingimused ja ümarpuidu eest makstav hind sätestatakse metsaomanikuga sõlmitavas raieõiguse võõrandamise lepingus, mille koostamisel võetakse aluseks kehtiv metsamajandamiskava ja keskkonnaameti poolt väljastatud metsateatis.

Metsa raieõiguse ost

Kasvava metsa raieõiguse ost toimub metsateatises näidatud raiemahu alusel. Metsateatis on raietegevust võimaldav dokument, mis kinnitatakse keskkonnaameti poolt ja mille väljastamise aluseks on kehtiv metsamajanduskava.

Metsamajandamiskava puudumisel võime olla ka ise abiks, nii kava koostamisel kui ka metsateatise vormistamisel. Ilma kehtiva kavata võib metsaomanik raiuda vaid 20 tihumeetrit puitu aastas, mille tarbeks raieteenuse sisseostmine ei pruugi olla majanduslikult otstarbekas.
raieõiguse ost kasvavale metsale

Võsa raieõiguse ost

Kasvava võsa raieõiguse ost toimub sisuliselt samadel tingimustel, nagu täiskasvanud metsa puhul sai juba eelnevalt välja toodud. Suurimaks erinevuseks võib pidada vast seda, et võsa raiumine ei eelda alati metsakava olemasolu ega ka metsateatise vajalikkust, kuna metsamajandamiskava nõue kehtib vaid metsamaadele.

Mitte-metsamaadel saab raiet teostada ka ilma, et peaks keskkonnaametilt nõusolekut taotlema. Soovitame siiski planeeritavad raied kohaliku omavalitsusega kooskõlastada ja jälgida, et raiete iseloom oleks kooskõlas omavalitsusüksuse poolt kehtestatud detailplaneeringuga.
raieõiguse ost kasvavale võsale

Raieõiguse ostuhind

Raieõiguse ostuhind sõltub eeskätt puistu peamisest puuliigist, raiutava puidu sortimendist ja raiemahust. Näiteks vähemväärtuslikes lepikutes on metsaomaniku jaoks ümarpuidu tihumeetri pealt teenitav tulu oluliselt väiksem kui kaasikutes või okaspuumetsades.

Samuti tasub arvesse võtta asjaolusid, mis kergitavad raieteenuse hinda ja vähendavad metsamaterjali pealt teenitavat tulu. Nimelt lageraie puhul jääb metsa ülestöötamiskulu 18~20 euro vahemikku, kuid harvendusraie korral võivad kulud küündida 25 euroni tihumeetri kohta.

Lisaks metsaraie liigile oleneb metsa ülestöötamiskulu ka laoplatsi kaugusest raielangi suhtes. Kui metsaveotraktor on sunnitud metsamaterjali sadade meetrite kaugusele kokku vedama, võib märkimisväärne aja- ja kütusekulu kompleksteenuse hinda paari euro võrra kergitada.
raieõiguse ost kännuhinnaga

Raieõiguse ost kännuhinnaga

Raieõiguse ost kännuhinnaga ehk metsamaterjali väljatuleku alusel toimub põhimõttel, et metsaomanik teenib tulu igalt tihumeetrilt raiutud puidult, millest on maha arvestatud metsa ülestöötamiseks ja metsamaterjali transpordiks tehtavad kulutused.

Näiteks kui kuusepalgi sortimendi keskmine kokkuostuhind kokkuostupunktis on 80 eurot, siis raieõiguse ostja arvutab sellest hinnast enese kasuks maha metsa ülestöötamiskulu 20 eurot ja metsaveo kulu kokkuostupunkti 5 eurot ning kannab metsaomaniku arveldusarvele 55 eurot, iga raiutud kuusepalgi tihumeetri eest.

Raieõiguse ost kotihinnaga

Raieõiguse ost kotihinnaga ehk kokkuleppehinnaga tähendab seda, et raieteenuse pakkuja ostab metsaomanikult fikseeritud hinnaga õiguse raie teostamiseks ja raiutud metsamaterjali realiseerimiseks.

Sellisel juhul tasub raieõiguse ostja juba ennem raietega alustamist metsaomanikule ette vähemalt pool eelnevalt kokkulepitud ostusummast. Ülejäänud ostusumma tasub raieteenuse pakkuja tavaliselt pärast metsamaterjali realiseerimist.

Kas ja kui palju raieõiguse ostja sellisel juhul tulu teenib, ei ole hiljem metsaomanikule teada. Samas on metsaomanik maandanud võimalikud riskid, mis võivad olla tingitud näiteks raiutud metsamaterjali kehvast kvaliteedist või ümarpalgi kokkuostuhindade järsust kukkumisest puiduturul.

Raieõiguse ostupakkumine

Raieõiguse ostupakkumise koostamisel võtame aluseks kehtiva metsamajanduskava ja olemasolul ka metsateatise. Metsakava digitaalse versiooni saab lisada hinnapäringu vormile faili kujul.

Juhul, kui kava pealt tehtud esmase ostupakkumise suurusjärk on teile vastuvõetav, siis tuleb meie taksaator isiklikult kohale ja kogub metsas vajalikud andmed lõpliku hinnapakkumise koostamiseks.

Raieõiguse ostuhind ja raieteenuse tingimused, koos ümarpuidu sortimendi kokkuostuhindadega, lepitakse kokku raieõiguse ostulepingus, mille kehtivusaeg võib olla kuni üks aasta.

Heitlike ilmastikuolude või muude osapooltest sõltumatute asjaolude ilmnemisel, mis ei võimalda kokkulepitud ajal raietöid teostada, võib osapoolte kokkuleppel lepingu kehtivusaega alati muuta.
Sikuta ja lase lahti failid siia või lae üles

Raieõiguse ostuleping

Raieõiguste ost lepingu alusel, mis sätestab raieõiguse ostja ja metsaomaniku vahelisi kokkulepped raieõiguse võõrandamiseks. 

Raieõiguse ostuleping ei vaja notariaalset kinnitamist. Tegu on õiguslikus mõistes võlaõigusliku lepinguga, mis loob asjaosaliste vahel õigused ja kohustused hüvede vahetamise valdkonnas.

Leping sisaldab nii osapoolte isikuandmeid, kui ka raiutava kinnistu katastriandmeid, koos raiet võimaldava metsateatise numbriga. Lepingus on välja toodud raiutavad metsaeraldised, koos eraldiste pindala, raieliikide ja raiemahtudega.

Lepingus ja selle lisades võib välja tuua ka erinevaid lisatingimusi. Näiteks raiejärgse metsamaa korrastamise ja uuendamise kohta. Samuti raiejäätmete käitlemise korra ja metsaomanikule jäetava metsamaterjali koguse, näiteks küttepuude tegemise tarbeks.
raieõiguse ost lepingu alusel

Energiavõsa raieõiguste ost

Energiavõsa raieõigust ostetakse reeglina puiduhakke tootmiseks. Lepavõsa puhul võiks giljotiiniga lõikamiseks sobiv võsamaterjal olla vähemalt 10+ aastane, kõrgusega alates neljast-viiest meetrist ning tüvede läbimõõduga alates viiest sentimeetrist.
Energiapuidu tootmiseks sobivad kõik puuliigid, sealhulgas ka viljapuud koos suuremate põõsastike ja hekkidega.

Pelgalt pöidlajämeduse võsamaterjali raieteenus mehhaniseeritud giljotiiniga ei ole tehnilistel põhjustel võimalik, ega ka majanduslikult otstarbeks. Selleks kasutatakse saemeeste näol inimtööjõudu, kelle tööjõukulud võivad aga ületada võsamaterjali müügist teenitava tulu.

Lisaks võsamaterjalile sobivad energiapuidu tootmiseks ka madala kvaliteediga puunotid ja kõverad puutüved, mis ei leia kasutust küttepuude tegemisel.

Võrreldes raieküpse metsaga, ei ole energiapuidu (võsa) puhul arveldamise aluseks mitte raiutud puidu tihumeetrid, vaid energiavõsast toodetud puiduhakke maht kuupmeetrites.

Lisaks on tähtis metsatehnika ligipääs raiealale ja hiljem ka energiavõsa laoplatsile, kus veoautol paiknev puiduhakkur võsamaterjali purustama hakkab.
raieõiguse ost energiavõsale

Kasvava metsa raieõiguste ost

Raieõiguste ost saab alguse raiemahu esmasest hindamisest olemasoleva metsamajanduskava põhjal ja raieõiguse ostupakkumise tegemisest.

Juhul, kui esmane ostupakkumine on kliendile põhimõtteliselt vastuvõetav, teostame täiendavad välitööd ja veendume metsakavas esitatud andmete õigsuses.

Välitöödel kogutud takseerandmete põhjal koostame raieteenuse osutamiseks lõpliku hinnapakkumise ja selle sobivusel sõlmime metsaomanikuga raieõiguse ostulepingu.

Pakume raieteenuseid kompleksteenusena, mis hõlmab alusmetsa lõikust, küpse metsa raieteenust ja metsamaterjali kokkuvedu laoplatsile, koos metsamaterjali väljaveoga lähimasse kokkuostupunkti.
raieõiguste ost

Raieteenused

Juhul, kui raielank on piisavalt tahke ja metsatehnika saab sellel maapinda kahjustamata liikuda, siis kogume laoplatsile kokku ka raietegevuse käigus lõigatud võsamaterjali ning muud raiejäätmed (puuvõrad, oksad ja ebastandardsed tüved).

Kui pinnas on märg ja vesine, kogub harvester oksarisu oma liikumissuundadele, et maapinda võimalikult vähesel määral kahjustada ning vältida metsatehnika sisse kaevumist. Sellisel juhul jääbki see oksarisu metsatöömasinate liikumissuundadele maha ja täidab hiljem maapinna mineraliseerimise eesmärke.

Kuna metsa edasine majandamine jääb pärast raie lõppu metsaomaniku hooleks, siis peaks maapinna seisukorrale juba raie käigus tähelepanu pöörama. Soovitatav on ennem raiega alustamist rööbaste ja kokkuveoteede silumine lepingusse sisse kirjutada.

Omalt poolt soovitame pärast raie lõppemist ja metsamaterjali realiseerimist korrastada ning vajadusel ka süvendada kuivenduskraavid, mis on suureks abiks raiutud metsamaal tekkiva liigse pinnavee vältimiseks.

Liigniiskuse vältimine on hädavajalik uue tärkava metsapõlve täisväärtuslikuks arenguks. Kuivenduskraavide rajamise ja korrastamise võtame samuti hea meelega enese kanda.

Raieõiguse müümisega seonduvalt pakub veel kasulikku lisainformatsiooni vahendustasuta raieõiguse oksjon METSAOSTJAD.ee Kõnealuselt veebilehelt leiate kasulikke näpunäiteid sellest, kuidas müüa raieõigust ja esitada metsateatist ning kuidas kujuneb raieõiguste hind.