icon-alt

METSARAIE

Metsaraie esmane eesmärk on tingimuste loomine metsa arenguks või uuenemiseks. Raietööde korraldaja ülesandeks on metsaraie planeerimine ja raietööde läbiviimine. Lisaks tuleb hoolitseda selle eest, et kogu raiutav puiduressurss saaks optimaalselt ära kasutatud. Metsaraie käigus tekkiv keskkonnakahju peaks olema võimalikult vähene ning säilima peavad tingimused metsa looduslikuks uuenemiseks.
Väldi vahendajaid ja teeni metsaraie tulemusel õiglast tulu!
metsaraie

Metsaraie liigid

Metsaraie liigid jagunevad suures pildis hooldusraieteks ja uuendusraieteks. Hooldusraie ehk vaheraie esmane eesmärk on kujundada puistu liigilist kooseisu ja luua peapuuliigile soodsamad kasvu- ja valgustingimused. Uuendusraie näol on tegu lõppraiega, mille peamine eesmärk on tulu teenimine või tingimuste loomine uue metsakultuuri arenguks.
valgustusraie

Valgustusraie

Valgustusraiet ehk metsakultuuri hooldusraiet teostatakse metsanoorendikes, kus kasvavate puuliikide rinnasdiameeter ei ületa veel kaheksat sentimeetrit.
sanitaarraie

Sanitaarraie

Sanitaarraied on tähtsad puistu tervisliku seisukorra säilitamiseks või parandamiseks. Sanitaarraie eesmärk on raiuda välja kahjustatud ja surnud puud.
harvendusraie

Harvendusraie

Harvendusraiet viiakse läbi keskealistes ja vanemates metsades. Harvendusraie eesmärk on puistu liigilise koosseisu kujundamine ja valgustingimuste loomine.
uuendusraie

Uuendusraie

Uuendusraiete käigus raiutakse maha kõik raieküpsed puud. Metsa looduslikuks uuenemiseks jäetakse kasvama vaid seemne- ja säilikpuud.

Metsaraie korraldaja

Metsaraie korraldaja ehk praakeri tööülesandeks on raietööde korraldamine, alates alusmetsa lõikusest ja puude langetamisest, kuni metsamaterjali kokkuveoni laoplatsile.

Raietööde korraldaja vastutab selle eest, et raielank oleks õigesti märgitud ja raietööd vastaks nii metsateatises väljatoodud nõuetele, kui ka kehtivale metsaseadusele.

Metsaraie korraldamine

Metsaraie korraldamine ja raieõiguse ost on meie ettevõtte üks peamisi tegevusalasid. Raietööd on majandusmetsas vajalikud seetõttu, et luua soodsamad tingimused puistu täisväärtuslikuks arenguks või metsa uuenemiseks.

Metsaraied tuleb kooskõlastada keskkonnaametiga ja raielangid peavad olema noore metsakultuuriga uuenenud vähemalt viie aasta jooksul pärast raietööde lõppu.
metsaraie korraldamine

Metsaraie ja raietööd

Hooldusraied

Hooldusraie aitab suunata metsa liigilist koosseisu ja parandab eelistatud puuliikide kasvutingimusi. Hooldusraiete tulemusena tõuseb puistu tootlikus ja seeläbi ka metsa väärtus. Puistu tootlikuse all peetakse antud kontekstis silmas metsa tagavara suurenemist tihumeetrites ja suuremat jämepalgi osakaalu lõppraiena raiutavas ümarpalgi sortimendis.

Hooldusraied on vaheraied ennem lõppraie ehk uuendusraie teostamist ja seetõttu ei ole need tuluteenimise allikas. Parimal juhul võib hooldusraiete tulemusel raiutud puit- ja võsamaterjali müügist ots otsaga kokku tulla või minimaalset tulu teenida. Hoolimata hooldusraiete madalast tulususest on nende õigeaegne teostamine täisväärtusliku puistu välja arenemisel siiski hädavajalik tegevus.
  • qxio-arrow-right-b Valgustusraie
  • qxio-arrow-right-b Harvendusraie
  • qxio-arrow-right-b Sanitaarraie

Uuendusraied

Uuendusraie käigus raiutakse ühe või mitme raietsükli kestel maha pea kõik raieküpsed puud. Loodusliku metsa uuenemise eesmärgil jäetakse kasvama vaid seemnepuud ja vajadusel ka säilikpuud. Seemnepuude ülesanne on metsamaad seemendada ja säilikpuud aitavad kohaliku elukeskkonna mitmekesisust säilitada.

Majandusmetsas on uuendusraiete eesmärgiks tulu teenimine küpse puistu lõppraielt ja ühtlasi ka vana ning vähese tagavara juurdekasvuga metsakultuuri asendamine uuega. Uuendusraie tagajärjel tekkiv raielank uueneb taas mõne aasta jooksul, kas siis looduslikult või inimese kaasabil.
  • qxio-arrow-right-b Turberaie
  • qxio-arrow-right-b Lageraie

Valikraie

Valikraie on sümbioos hooldusraietest ja uuendusraietest, mille käigus raiutakse puid kõigist vanuseastmestest. Valikraie leiab kasutust majandusmetsa majandamisel püsimetsana, kuid valikraiete teostamiseks peab puistu olema saavutanud kehtestatud raievanuse.

Valikraie eesmärgiks on jätkusuutliku puistu moodustamine, milles arvuliselt enim on noori puid. Vanuse kasvades puude arvukus aina langeb. Erinevas vanuses puud kasvavad segamini või eraldiseisvates gruppides. Keskkonnakaitselisest aspektist vaadeldes on selline metsamajandamise viis tänapäeval ehk kõige mõistlikum, kuid majanduslikust aspektist hinnates, ei ole säärane metsamajandamise meetod metsaomanikule teab mis tulutoov.

Metsaraie hinnapäring

Hinnapakkumise vormistamiseks on vajalik kehtiva metsakava olemasolu, mille saab faili kujul lisada ka hinnapäringu vormile. Metsamajanduskava puudumisel saame abiks olla selle koostamisel.

Vajadusel tuleb raietööde korraldaja isiklikult kohale ja kogub täiendavad andmed raiutava metsamaterjali sortimendi, kvaliteedi ning ümarpuidu arvestusliku mahu kohta. 

Raietööde korraldamine saab alguse raiutavate metsaeraldiste piiride märkimisega ja vajadusel võsa ehk alusmetsa raiega. Eelnevalt valmistatakse ette ka metsamaterjali kokkuveoplatsid.

Seejärel alustatakse raitöödega, mille käigus raiutud puit veetakse laoplatsile, kus see virnastatakse sortimendi ja kvaliteedi alusel.
Sikuta ja lase lahti failid siia või lae üles

Metsaraie hind

Metsaraie hind oleneb eeskätt raie liigist ja raiutava metsamaterjali mahust tihumeetrites. Kui lageraie hind jääb olenevalt aastaajast reeglina 18~20 euro vahemikku, siis harvendusraie hind võib küündida isegi kuni 25 €/tm. Raietööde hind sisaldab ka raiutud metsamaterjali kokkuvedu ja ladustamist laoplatsil.

Metsaraie hinnad olenevad ka aastaajast. Kõige parem ja nõutum aeg raietööde teostamiseks on talv, kui külmunud maapind ja seda kattev lumevaip kaitseb pinnast ning puude juurestikke metsamasinate poolt tekitatavate kahjustuste eest.

Kuna talvekuudel on nõudlus metsatöömasinate järele suurem, siis võib ka metsaraie hind kõrgem olla. Suvekuudel on raietööde hinnad vähese metsamasinate nõudluse tõttu küll odavamad, kuid märjal pinnasel ei ole tihtilugu võimalik raietöid teostada.
metsaraie hind

Raietööde korraldamine üle Eesti

Raietööde korraldamine algab ettevalmistavate tegevustega. Esmalt märgib metsaraie korraldaja puude või okste külge seotud värviliste lintidega raiealad. Näiteks punasega lageraieala, rohelisega harvendusraieala jne.

Lintide sõlmimisel jälgitakse tähelepanelikult seda, et sõlm jääks alati raielangi poole. Kõnealused lindid jäävad puudele nii raietööde kestel, kui ka pärast metsaraie teostamist.
 
Tänu märgistusele on võimalik hiljem kontrollida, et raiealad oleks võimalikult efektiivselt ära kasutatud ja nende piire ei oleks ületatud. Märkimiseks kasutatavad lindid ei ole keskkonnale kahjulikud ja need lagunevad ise mõne aasta möödudes.

Raielangi piiride märkimisele järgneb alusmetsa ehk võsa raie. Selline eeltöö aitab langetustraktorile raieala puhtaks teha. Alusmetsa raie käigus eemaldatakse põõsastik ja võsa, mis suurendab nähtavust ja lihtsustab traktorite liikumist raielangil.
raietööde korraldamine
Alusmetsa lõikust teostavad reeglina saemehed, kuid harvemini teostatakse seda ka giljotiiniga. Vajadusel langetab raietööde korraldaja kettsaega puud, mis kasvavad välja ühest juurekavast ja mille saagimiseks ei mahu langetamistraktori lõikepea harude vahele.

Raietööde käik

Lageraie korral märgib metsaraie korraldaja ennem raietehnikaga metsa sisenemist säilik- ja seemnepuud. Tihti täidavad märgitud puud ka mõlemat rolli. Selleks valitakse eelistatud puuliigi seast välja täiskasvanud ja tugevama võraga isendid. Vajadusel saab siinkohal ka metsaomanik ise kaasa rääkida.
 
Seejärel siseneb metsa langetustraktor, mis liigub raietööde korraldaja poolt eelnevalt määratud kokkuveo suundadel ja langetab puid teeraja kõrvale nii, et kokkuveotraktor saaks need hiljem hõlpsasti kokku korjata ja laoplatsile kokku vedada.
 
Raielangil liikudes kogub langetustraktor raiejäätmed ja juba eelnevalt lõigatud võsa omale n-ö kõhu alla. Sellisel viisil tekkiv oksapadi hõlbustab traktoritel pehmemal pinnasel liikumist ja tekitab võimalikult vähest kahju maapinnale. Liikumisradade vahele peab jääma siiski 20 meetrit lagedat maad, et mitte takistada raiejärgselt metsa uuenemist.
 
Peatselt hakkab langetustratori poolt loodud radadel liikuma kokkuveotraktor, mis kogub langetatud metsamaterjali kokku ja veab selle laoplatsile. Kokku veetakse ka raiejäätmed ja alusmetsa lõikuse käigus langetatud võsa, mis ei leia kasutust kokkuveoteede tugevdamisel.

Keda huvitavad erinevate metsatöömasinate teenuse hinnad, siis Eesti raiefirmade poolt loodud vahendustasuta raieõiguse oksjon METSAOSTJAD.ee, toob oma veebilehel välja detailsema raieteenuste hinnainfo, mis sisaldab eraldi võttes nii harvesteri kui ka kokkuveotraktori töötunni maksumust.
 
Raietööde lõppedes tasandatakse vajadusel kokkuveosuundadele tekkinud rööpad ja koristatakse laoplatsid sinna kogunenud oksarisust. Raietööde järgselt tasuks metsaomanikul mõtelda ka sellele, et kuidas viia läbi metsa uuendamine. Reeglina saab metsaraie korraldaja ka maapinna mineraliseerimisel ning metsa uuendamisel oma nõu ja jõuga abiks olla.